Archive

Archive for May, 2006

Dlaczego FreeBSD?

May 30th, 2006 2 comments
O zaletach systemu FreeBSD można opowiadać długo. Część opowieści budzi jednak odruch dyskusji. Ja chcę przedstawić bezdyskusyjną zaletę systemu FreeBSD. FreeBSD to system operacyjny podobny do Linuxa. Aplikacje, które działają na Linuxie, można też zwykle wykonać w FreeBSD. Mamy Linuxa, mamy FreeBSD. Mamy Święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc. Ale choinka jest tylko na Boże Narodzenie. Choinką tej dyskusji jest “Handbook”. “Handbook” to podręcznik dla administratora systemu FreeBSD. Opisuje on 99% procent przypadków związanych z administracją systemu. Istnieje jeden “Handbook”. Administracja systemem FreeBSD sprowadza się zwykle do znalezienia odpowiedniego rozdziału w “Handbooku” i postępowania zgodnie z instrukcją. Dzięki temu, systemy FreeBSD na całym świecie, są do siebie podobne. Dla firmy ważniejsze jest jednak coś innego. Systemy muszą pozostać, podczas gdy administratorzy będą się zmieniać. System skonfigurowany zgodnie z “Handbookiem” jest łatwy do odczytania dla nowego administratora. Dzięki temu, utrata administratora systemu FreeBSD nie jest tak szkodliwa dla firmy, jak utrata administratora jakiegokolwiek innego systemu. Dlatego lubimy Choinkę.
Categories: FreeBSD Tags:

Vim – PHP Debugger

May 23rd, 2006 1 comment
Debugowanie skryptów PHP jest sprawą mało przyjemną. Kluczem do poprawy jakości jest zapytanie w Google o “vim php debugger”. Po wielu godzinach instalacji wszystko zaczęło działać poprawnie. Straciłem na to wiele godzin, bo mój system jest skompilowany trochę inaczej, niż standardowy. Dzięki zgromadzonej wiedzy, cały proces instalacji można by skrócić do 1 godziny.
  1. Zacznijmy od instalacji języka programowania Python. Testowałem dla wersji 2.4. Domyślna konfiguracja jest wystarczająca.
  2. Warto pobrać najnowszą wersję VIM: “VIM 7″. Następnie skompilować go z obsługą pythona: ./configure –help | grep python ./configureenable-pythoninterp make make install
  3. Ze strony: http://www.vim.org/scripts/script.php?script_id=1152 pobieramy skrypt debuggera dla VIMa. Archiwum rozpakowujemy do katalogu ~/.vim/plugin/
  4. Następnie należy zainstalować Xdebug: http://www.xdebug.org/install.php#source. Pobieramy źródła, kompilujemy: phpize ./configureenable-xdebug make Kopiujemy moduł xdebug.so do katalogu który widzi Apach. W php.ini dopisujemy linię: zend_extension=xdebug.so Restartujemy Apacha. Polecenie phpinfo(); powinno przywitać nas informacją o zainstalowanym module Xdebug.
  5. Budujemy plik .htacces dla programu, który chcemy debugować: php_value xdebug.remote_autostart On php_value xdebug.remote_enable On php_value xdebug.remote_handler dbgp php_value xdebug.remote_host localhost php_value xdebug.remote_mode req php_value xdebug.remote_port 9000
  6. Odpalamy VIM, F5, szybko nawigujemy przeglądarką na nasz program i wracamy do VIMa. Przywita nas informacja o nawiązaniu połączenia. Teraz F2 i miodzio.
Ruszam do boju z nowym debuggerem PHP w VIMie. Aktualizacja: 30-maj-2006. Niestety debuger nie radzi sobie z dużymi aplikacjami www.
Categories: PHP, Vim Tags:

Szachy online – powrót do przeszłości

May 18th, 2006 No comments
Uruchomiłem aplikację do gry w szachy online. Można się pobawić pod adresem: http://www.chessig.com/ Program napisałem 6 lat temu w 3 wieczory. Zastanawiające jest to, że gdybym pisał szachy dziś potrzebował bym co najmniej 1 miesiąca. Jako student na pewno byłem szybszy. Program szachów jest słaby. Bez trudu można wygrać. Nie uwzględnia ksiągi otwarć. Poprawia humor.
Categories: Recenzje Tags: