Archive

Archive for July, 2006

e17 i ogonki

July 19th, 2006 1 comment
E17 to bardzo ładne środowisko pracy. Niestety w standardowym temacie graficznym zapomniano o polskich fontach. Można to poprawić. Polecam następującą procedure. Oczywiście dla systemu FreeBSD: cd /usr/ports/x11-wm/enlightenment-devel/work/enlightenment-0.16.999.027/data/themes Do tego katalogu kopiujemy pliki z czcionkami. Warto zwrócić uwagę na prawa licencyjne do czcionki. Gdy na komputerze jest też Windows można skopiować czczionkę Verdana. cp /win/fonts/verdana.ttf . cp /win/fonts/verdanab.ttf . Następnie trzeba zmienić plik z tematem: default.edc fonts { font: "verdana.ttf" "Edje-Vera"; font: "verdanab.ttf" "Edje-Vera-Bold"; } Teraz kompilacj i zmiana tematu: make cp default.edj ~/.e/e/themes/ogonki.edj W panelu konfiguracyjnym zmieniamy temat i od tej chwili możemy cieszyć się ogonkami.
Categories: Linux Tags:

Monitorowanie internetu – Google Alerts

July 17th, 2006 No comments
Dziś odkryłem fascynującą usługę Google – Google Alerts. Dzięki niej możemy śledzić pojawienie się nowych stron w sieci pasujących do zadanych kryteriów wyszukiwania. Gdy w sieci pojawi się nowa strona, to Google wyśle do nas e-mail.
Categories: Google Tags:

cvs2cl – ChangeLog dla CVSa

July 14th, 2006 No comments
Cvs2cl to prosty program, który z logów zapisanych w CVSie buduje plik ChangeLog. Plik ChangeLog jest przyjemny do czytania. Instalacja i uruchomienie na FreeBSD sprowadza się do: pkg_add -r cvs2cl cd twoj_projekt_cvs cvs2cl --follow-only wybrany_tag cat ChangeLog
Categories: Programowanie Tags:

I love mplayer

July 10th, 2006 1 comment
W weekend chciałem zobaczyć film na komputerze. Problemem była bardzo cicha ścieżka dzwiękowa. Moje głośniki od laptopa nie były w stanie zapewnić mi wystarczającej siły głosu, a innych głośników nie mam. Moim zadaniem było zwiększyć siłe głosu filmu ponad 100%. Rozwiązaniem jest manual mplayera. mplayer -softvol -softvol-max 400 nazwa_filmu.avi W ten sposób możemy oglądać film kilka razy głośniej niż jest nagrany.
Categories: Recenzje Tags:

IE + PNG + alpha blending

July 4th, 2006 No comments
Obrazki w formacie PNG mają fajny feature – alpha blending. Umożliwia on definiowanie obszarów o częściowej przezroczystości. Niestety IE nie obsługuje tej cechy prawidłowo. Ale jest i na to sposób: IE + PNG + Alpha blending Dzięki poradom zamieszczonym na tej stronie możemy korzystać z częściowej przezroczystości także w przeglądarce Internet Explorer. Aktualizacja: 2007-03-27. Jeżeli potrzebujemy przezroczystości tylko do tła możemy skorzystać z takiego haku:
background: url(Images/hr.png) !important;
background: none;
filter: none !important;
filter: progid:DXImageTransform.Microsoft.AlphaImageLoader(enabled=true, sizingMethod=scale src='Images/hr.png');
Uwaga jednak na ścieżkę do obrazka, w background podajemy relatywnie do pliku CSS, natomiast w filter relatywnie do dokumentu HTML.
Categories: Programowanie Tags:

FreeBSD mirror dysków

July 3rd, 2006 No comments
Gdy potrzebujemy zabezpieczyć komputer na wypadek awarii dysku to najprościej jest kupić komputer z dwoma jednakowymi dyskami i zrobić mirror. Mirror to lustrzane odbicie dysków. W wypadku awarii jednego z dysków drugi zachowa dane. Dziś dość często kupuje się serwery zdalnie. FreeBSD bez problemu umożliwia zainstalowanie mirroru dysków zdalnie. Jest to bardzo proste, aczkolwiek należy uważać, gdyż błąd może doprowadzić do tego, że system nie wstanie. Do boju! (najlepiej na świeżo upieczonej maszynie)
$su -
#sysctl kern.geom.debugflags=16
#gmirror label -v -b round-robin gm0 /dev/ad0
#echo geom_mirror_load="YES" > /boot/loader.conf
#vi /etc/fstab
Zmieniamy ad0 na mirror/gm0 np: /dev/ad0s1a staje się /dev/mirror/gm0s1a
#reboot

#gmirror insert gm0 /dev/ad2
#gmirror status
Musi działać. Więcej informacj w tym artykule. Można się jeszcz pobawić tworząc na przykład macierz RAID w sieci TCP. Zapraszam do lektury geom. Warto powiedzieć że w kodzie biblioteki geom jest sporo linijek napisanych przez polskiego programistę: Paweł Jakub Dawidek
Categories: FreeBSD Tags: