Archive

Archive for March, 2007

Liferay + Glassfish + Hot Deployment

March 17th, 2007 3 comments
Dobry wieczór! Dziś trochę pomęczyłem się z ładowaniem własnych portletów do Liferay stojącego na serwerze aplikacji Glassfish. Sprawa jest prosta, trzeba znaleźć plik: portal-ext.properties (spodziewaj się go w katalogu: domains/domain1/applications/j2ee-apps/liferay-portal/portal-ejb_jar). Do pliku tego należy dopisać:
auto.deploy.dest.dir=../autodeploy
auto.deploy.unpack.war=false
Warto jeszcze spojrzeć na logi serwera podczas kopiowania portletów do katalogu: /home/liferay/deploy. Wiele ciekawych rzeczy, można się też dowiedzieć z lektury pliku: portal.properties.
Categories: Java Tags:

Problem z kasowaniem plików w systemie Vista

March 17th, 2007 No comments
Witam! Musiałem zainstalować ponownie system Windows Vista. Po reinstalacji nie mogłem na przykład skasować niektórych plików. Wyłączyłem więc Kontrolę konta użytkownika (Panel sterowania\Konta użytkowników i bezpieczeństwo rodzinne\Konta użytkowników) i kasowanie plików się udało.
Categories: Windows Tags:

Phobos

March 14th, 2007 No comments
O w mordę, czegoś takiego nigdy bym sobie wcześniej nie wyobrażał. Phobos to framwork do tworzenia aplikacji WWW, gdzie językiem wykonywanym po stronie serwera jest – JavaScript. To dziwo napisane jest w Javie, wspiera AJAX a nawet Java Persistence Api (JPA) – taki standard dla mapowania obiektowo relacyjnego. Ma też swój własny język dla szablonów HTML (coś jakby Smarty). Pisząc aplikację w Phobos możemy to zrobić na przykład tak. Logikę biznesową możemy napisać w Javie wykorzystując JPA. Kontroler w JavaScripcie (wykonywanym na serwerze) a widok w specjalnym języku – EJS – który na pierwszy rzut oka przypomina JSP. Phobos mnie zainteresował.
Categories: AJAX, Java, JavaScript, JPA Tags:

Konwersja filmów do Flash’a

March 12th, 2007 No comments
Witam! Dziś wieczorem chcę wyświetlić film na stronie WWW. Robię to tak. Aplikacją MPlayer konwertuję film do formatu FLV. Format ten jest obsługiwany przez Adobe Flash. Następnie na stronę WWW wstawiam animację Flash, którą potrafi wyświetlić utworzony przeze mnie film FLV. Korzystam z biblioteki: Jeroen’s Free Flash Video Player. Magiczne polecenie MEncodera zamieniające film na format FLV wygląda tak:
mencoder Film.avi -o Film.flv -vf scale=400:300 -oac lavc -ovc lavc \
-lavcopts vcodec=flv:acodec=mp3:abitrate=56:vbitrate=128 \
-ffourcc FLV1 -srate 22050 -of lavf \
-lavfopts i_certify_that_my_video_stream_does_not_use_b_frames
MPlayer (MEncoder) sporo potrafi! Nie szukam głębi, w parametrach przekazywanych do MEncoder’a, cieszę się tylko że działa.
Categories: FLEX Tags:

Liferay + Glassfish + PostgreSQL w jednym domku

March 10th, 2007 No comments
Uruchomienie portalu Liferay wraz z serwerem aplikacji Glassfish i użycie bazy danych PostgreSQL nie jest trudne, o ile wiemy już jak to zrobić i zauważymy, że na stronie Liferay – downloads jest dostarczany gotowy pakiet – Liferay + Glassfish. Instalacja sprowadza się do rozpakowania archiwum i wykonania polecenia:
asadmin  start-domain domain1
Gotowe – teraz tylko http://localhost:8080/. Z bazą danych PostgreSQL jest trochę więcej zabawy. Instalujemy serwer PostgreSQL w najnowszej wersji. Tworzymy użytkownika lportal. Tworzymy bazę danych lportal kodowanie UTF-8. Ze strony Liferay pobieramy: Liferay Portal 4.2.1 SQL Scripts. Na bazie danych wykonujemy: create-minimal/create-minimal-postgresql.sql. Nadszedł czas na konfiguracje puli połączeń (Connection Pool). Logujemy się do konsoli administratora Glassfish – http://localhost:4848/, login: admin, hasło: adminadmin. Wybieramy New z Application Server – Resources – JDBC – Connection Pools. Na następnej stronie wpisujemy:
Name: LiferayPoolPg, 
Resource Type: javax.sql.ConnectionPoolDataSource, 
Database Vendor: PostgreSQL
oczywiście, i dalej. Na karcie Properties / Additional Properties wpisujemy parametry połączenia do bazy danych, zwykle wystarczy: User, DatabaseName, Password. Jesteśmy na finiszu. Sprawdzamy czy nowe połączenie działa, wybierając je z puli połączeń i klikając Ping. Nie dział i słusznie, o ile nie wgraliśmy biblioteki PostgreSQL JDBC do serwera Glassfish. Możemy to zrobić kopiując plik: postgresql-8.2-504.jdbc3.jar do katalogu Glassfish: domains/domain1/lib/ext/. Restart Glassfish, ponowne logowanie i ping powinień się do nas uśmiechnąć. Jeżeli nie, to należy sprawdzić pliki konfiguracyjne PostgreSQL: pg_hba.conf oraz postgresql.conf. Na koniec w panelu administracyjnym Glassfish wybieramy Application Server – Resources – JDBC – JDBC Resources – jdbc/LiferayPool i zmieniamy PoolName na nasze właśnie stworzone połączenie LiferayPoolPg. Liferay działa już z PostgreSQL – http://localhost:8080/.
Categories: Java Tags:

Komputer z MediaMarkt

March 5th, 2007 3 comments
Witam, Kupiłem nowy komputer w MediaMarkt. Oto lista funkcji, które mi się nie podobają: - 32bitowa wersja systemu Windows Vista zamiast 64bitowej, - dość głośna praca wentylatorów, - słaba płyta główna, - Windows Vista twierdzi, że mam dość wolno działająca pamięć RAM – myślę, że jest to wina słabej płyty głównej, - plomby na obudowie, - od Microsoftu mam tylko naklejkę i system, nie mam żadnej książeczki, pudełka ani płytki do ponownej instalacji. W momencie zakupu, wiedziałem tylko o słabej płycie głównej i plombach. Zakupiony przeze mnie komputer, w stosunku do ceny sklepowej był tańszy o 500zł. Jednak, aby komputer był dobry powinienem wymienić: - Vista na 64bitowa – 380zł - Płytę główną – 400zł - Obudowę i zasilacz – 300zł No cóż, chyba straciłem na tej transakcji. Aktualizacja 2007-04-09. Płytkę z Windows Vista znalazłem. Nazywała się płytką ponownej instalacji systemu. Płyta główna nie jest rewelacyjna, ale nie jest to też najgorszy szajs. Nowa kosztuje 250zł. Jak podaje Toms Hardware różnica wydajności pomiędzy testowaną płytą drogą i tanią wynosiła około 1%. Windows Vista Premium nie dostarczany jest z nośnikiem 64bitowym. Chyba można go zamówić ze strony Microsoft ale mi się jeszcze nie udało. Zerwanie plomb gwarancyjnych, zgodnie z warunkami umowy – nie powoduje utraty gwarancji. Największym jak dla mnie problemem jest głośna praca wentylatorków i dysku twardego.
Categories: Recenzje Tags: