Archive

Archive for July, 2007

Google Mashup

July 31st, 2007 No comments
Witam, Przeglądam sobie projekt Google Mashup. Wygląda ciekawie, choć na razie trudno mi powiedzieć co to jest. Mamy proste IDE działające przez przeglądarkę WWW, które umożliwia nam tworzenie specyficznych aplikacji. W kilkunastu liniach kodu możemy napisać aplikację typu: “lista zadań”. Aplikacja taka będzie działać oczywiście w przeglądarce WWW. Bazą danych – miejscem w którym zapisywane będą dane użytkownika – może być jego konto w Google. Wszystko to w kilku liniach kodu. Mashup szybko mnie wciągnął. Korzystając z przykładów, napisałem pierwszy programik. Zajęło mi to tylko kilka minut. Już wiem czym będę teraz gasił Lotus’owców). Mashup podoba mi się tak bardzo, że zamierzam przepisać mój Task Calculator wykorzystując właśnie tę technologię. Pozdrawiam!!!
Categories: Google, JavaScript Tags:

Miesiąc miodowy z JPA

July 30th, 2007 No comments
Witam, Od miesiąca jestem szczęściarzem, gdyż mogę pracować z technologią JPA. Chciałbym podzielić się wrażeniami.
  • W projekcie powstaje bardzo przyjemny kod. Adnotacje, opisującej jak nasze obiekty mają być mapowane do tabel w bazie danych to na prawdę fajna sprawa.
  • Nie miałem jeszcze żadnych problemów z działaniem, poza tymi, które wynikały z mojej niewiedzy, lub niewłaściwego stosowania technologii. Wszystkie problemy dało się rozwiązać bardzo szybko i bezkompromisowo – tj. bez brzydali w kodzie kodzie
  • Ręczne zarządzanie EntityManagerem jest możliwe. Ułatwia testowanie. Brakuje mi jednak zarządzania transakcjami przez serwer aplikacji (nie stosuje EJB3).
  • EJB-QL jest fajny. Fajne są zapytania o składni “from PozycjeFaktury where faktura.klient=:klient” – zastępują one serię joinów. Ale jeszcze fajniejsze jest zapytanie z użyciem operatora “IN”, (odsyłam do strony Jacka Laskowskiego – “IN” to temat na osobnego posta).
  • Java jest fajna. Przesiadka na Javę była jedną z najlepszych decyzji w moim życiu.
Za tydzień rozpoczynam kolejny miesiąc miodowy. Tym razem już taki całkiem prawdziwy. W sobotę w samo południe poślubiam Aleksandrę Kocewiak. To wspaniała kobieta i jestem najszczęśliwszym facetem na ziemi. Wszystkich, którzy chcą zobaczyć nasz ślub zapraszam do kościoła: Parafia NMP Matki Kościoła, ul. Domaniewska 20, Warszawa – w sobotę 4 sierpień 2007 godzina 12:00.
Categories: Java, JPA Tags:

Moja nowa zabawka – zestawienie tasków Google Calendar

July 26th, 2007 No comments
Od pewnego czasu zacząłem notować to co robię w Google Calendar. Dziś potrzebne mi są zestawienia – ile czasu zajmuje mi praca nad określoną czynnością. Potrzebuję wiedzieć, ile czasu pracuję nad projektem dla danego klienta, lub też ile godzin gram w koszykówkę. Jakiś czas temu napisałem kilka linii kodu, które demonstrują jak zacząć integrować Google Calendar i Zend FrameworkM. Dziś postanowiłem się poprawić. Zacząłem pisać Google Gadget który w zamyśle będzie to robił dobrze. Na chwile obecną gadget potrafi pobrać zadania z niezbyt dużego kalendarza, policzyć sumaryczny czas pracy dla wszystkich zapisów w kalendarzu i dla zapisów których tytuł pasuje do frazy. Istniej możliwość zdefiniowania wielu fraz. Jest to dobry zalążek projektu który może być użyteczny dla szerokiego grona internautów. Projekt dostępny jest pod adresem: http://code.google.com/p/task-calculator/ Sam gadget jest tutaj: http://task-calculator.googlecode.com/svn/trunk/TaskCalculatorGadget/WebContent/gadget.xml Dla mnie funkcjonalność teraz jest już wystarczająca. Liczę sobie ile czasu poświęcam na zarabianie i na rozrywkę. Może samemu skończę pisać to coś? A może się do mnie przyłączysz ku chwale Internetu? Projekt jest otwarty, licencja to GPLv3. PS. Dziś nazywam to Task Calculator, jednak wydaje mi się, że lepsza nazwa to będzie: Task Report, nie wiem…
Categories: Google, JavaScript Tags:

Następne IDE?

July 22nd, 2007 4 comments
Jak myślicie, co będzie następcą Eclipse IDE czy też NetBeans IDE??? Założę się, że następne IDE będzie działało przez przeglądarkę WWW. W przeglądarce WWW działa już edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, więc czemu nie miało by być IDE dla programistów? Twórcy aplikacji WWW wykorzystując JavaScript, DOM i inne technologie nauczyli już nas, że nie przeglądarka nie ma wielu ograniczeń i kolejne aplikacje biurkowe znajdą się czasem właśnie na WWW. Co o tym sądzicie, kiedy IDE będzie w WWW?
Categories: IDE Tags: