Home > IDE > Następne IDE?

Następne IDE?

Jak myślicie, co będzie następcą Eclipse IDE czy też NetBeans IDE??? Założę się, że następne IDE będzie działało przez przeglądarkę WWW. W przeglądarce WWW działa już edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, więc czemu nie miało by być IDE dla programistów? Twórcy aplikacji WWW wykorzystując JavaScript, DOM i inne technologie nauczyli już nas, że nie przeglądarka nie ma wielu ograniczeń i kolejne aplikacje biurkowe znajdą się czasem właśnie na WWW. Co o tym sądzicie, kiedy IDE będzie w WWW?
Categories: IDE Tags:
 1. Demonstenes
  July 23rd, 2007 at 07:41 | #1

  IDE pod www pojawi sie wtedy, kiedy Google bedzie chcialo, zeby sie pojawilo. Nie wczesniej i nie pozniej :)

 2. Antoni Jakubiak
  July 23rd, 2007 at 07:57 | #2

  Nie koniecznie. Pisanie nowatorskiego softu, to bardzo trudne zadanie dla korporacji.
  Jest to też trudne zadanie dla pojedyńczych developerów, gdyż wymaga olbrzymiej pracy. Natomiast proste edytorki HTML’a z kolorowaniem składni Google już zrobiło ;)

 3. Miszka Gruszkow
  July 26th, 2007 at 20:15 | #3

  IDE z prawdziwego zdarzenia raczej nie ma racji bytu w przeglądarce. Raczej widzę to jako połączenie edytora z jakimś frameworkiem do tworzenia aplikacji Ajaxowych. Nie wyobrażam sobie IDE do Javy przez WWW, o możliwościach równych Eclipse czy NetBeans

 4. Antoni Jakubiak
  July 26th, 2007 at 21:00 | #4

  IDE przez WWW miało by sporo zalet… WWW ma sporo zalet: nic nie trzeba instalować, jest przenaszanle, łatwo jest dobrać reklamy. IDE przez WWW miało by tych zalet jeszcze więcej: brak koniecznośi instalacji i konfiguracji środowiska np.: serwera aplikacji, konfiguracja środowiska testowego przez profesjonalistów. Myślę, że dało by się też łątwo na tym zarabiać, np.: zintegrowany hosting aplikacji, pomoc on-line, kreatory kody, wymiana kodu. Dało by niesamowite możliwości integracji i sprzedaży kodu przez developerów – freelancerów.
  To na razie mażenie, bo IDE takie jak Eclipse czy Netbeans będą się jeszcze długo trzymały. Z całą pewnością będziemy ich używać jeszcze przez długie lata.
  Warto też zajrzeć na to co robi Google:
  1. Prosty edytorek XML z kolorowaniem składni:
  http://www.google.com/apis/gadgets/gs.html#Scratchpad
  2. I tu:
  http://code.google.com/gme/

 1. No trackbacks yet.

Subscribe without commenting