Archive

Archive for February, 2008

Nazywanie zdarzeń w Adobe Flex

February 19th, 2008 No comments

Adobe Flex to interesująca technologia i warto się z nią zapoznać.

Programując w Flex natrafimy na pewno na zdarzenia (Event). Metodą prób i błędów doszedłem do tego jak je programować, tak by być w zgodzie z Flex Builder. Najpierw rozszerzam klasę flash.events.Event, np.:

package eu.jakubiak.net
{
public class NetConnectionEvent extends Event
{
  public static const CONNECTED:String  = "connected";
W klasie tej, definiuje stałe – nazwy dla moich nowych zdarzeń. Nazwy stałych powinny być pisane dużymi literami z podkreśleniami, np.: DANE_OTRZYMANE. Wartości powinny być z kolei pisane małymi literami, zgodnie z standardem nazewnictwa w języku Java, np: daneOtrzymane.
Następnie trzeba stworzyć klasę która zdarzenia wysyła. Klasa ta powinna rozszerzać klasę flash.events.EventDispatcher (prawie wszystkie klasy Flexa dziedziczą po EventDispatcher). Na przykład:
[Event(name="connected", type="eu.jakubiak.net.NetConnectionEvent")]
public class NetConnection extends flash.net.NetConnection
{
  this.dispatchEvent(new NetConnectionEvent(NetConnectionEvent.CONNECTED));

Przed nazwą klasy w nawiasach kwadratowych definiujemy metadane klasy. [Event(name= – nazwa zdarzenia powinna zostać zapisana w notacji Java, czyli zwykle małe litery a kolejne słowo z dużej i musi odpowiadać wartości stałej zadeklarowanej w klasie dziedziczącej po Event, np: CONNECTED na connected lub DANE_OTRZYMANE na daneOtrzymane. Natomiast typ zdarzenia ([Event(type=) powinien być pełną nazwą klasy. Wysyłanie zdarzeń jest proste – tak jak na przykładzie dispatchEvent.

Dzięki takiemu nazywaniu zdarzeń Flex Builder podpowiada mi składnie w metodzie addEventListener oraz podczas edycji dokumentów mxml. Poza tym, godząc się na pewną konwencję nazewniczą mam w kodzie porządek.

Categories: FLEX Tags:

Rosyjska klawiatura fonetyczna w Vista 64bit

February 16th, 2008 5 comments

Привет друзйя!

Pisząc na komputerze po rosyjsku potrzebny jest rosyjski układ klawiatury. Jednak rosyjski układ klawiatury jest trudny dla Polaków, gdyż literki są ułożone tak, aby pisanie było wygodne dla Rosjan. Na przykład, pod klawiszem “a” mamy literę “ф”. Na szczęście wymyślono coś takiego – jak rosyjska klawiatura fonetyczna. W ten sposób pod literą “a” mamy “a” a pod “z” mamy: “з”. Jest to dla mnie bardziej intuicyjne.

Instalacja rosyjskiej klawiatury fonetyczne na Linux + KDE robi się to bez problemu. Po prostu dodaje się ją w panelu sterowania KDE. Trudniej jest to jednak zrobić na Windowsie. Informacje zamieszczone na stronie: Matrioszka nieco się zdezaktualizowały. Prezentowany tam sposób instalacji działa w Windowsach 32 bitowych, jednak nie zadziałał w moim Vista Ultimate 64bit. Dlatego poszukałem u źródeł. Wystarczy pobrać odpowiedni plik, rozpakować i zainstalować uruchamiając “setup.exe”. Zostanie zainstalowany fonetyczny układ klawiatury.

Prezentowany sposób instalacji klawiatury w Windows opiera się na fonetyce angielskiej, np.: pod klawiszem “h” mamy literę “ч” (czi) natomiast rosyjska litera “х” (h) jest pod klawiszem “x”. Czyli jest to układ klawiatury częściowo fonetyczny a częściowo znakowy. Ten układ klawiatury nie jest tak fajny, jak ten z KDE. W KDE układ klawiatury oparty jest na fonetyce języków romańskich i tam pod klawiszem “h” jest “х” (h).

Warto też wiedzieć, że możemy podejrzeć układ klawiatury. W Windows Vista należy mlasnąć prawym przyciskiem myszy na pasek wybory klawiatury, później “Ustawienia”, później “Russian Phonetic…” i “właściwości”

Acha, i jeszcze jedno. Aby się szybko przełączać pomiędzy układami klawiatury w Windows należy wcisnąć lewy klawisz “Shift” i “Alt”.

Всево хорошого!

Categories: Windows Tags:

Blog Jacka Laskowskiego

February 2nd, 2008 1 comment
Przypominam o wybitnym blogu technicznym dotyczącym Javy, prowadzonym przez Jacka Laskowskiego. Otóż, jest konkurs, w którym startuje blog Jacka. Warto na niego głosować, bo zrobił wyjątkowo dużo dla społeczności programistów związanych z językiem Java. Jak na razie liczba oddanych głosów jest żenująco niska. Źle by było, żeby Jacek się zniechęcił i przestał publikować. Ze swojego telefonu wysłałem SMS’a, teraz skrycie wyślę SMS’a z telefonu żony. Zagłosuj na Jacka – to naprawdę dobry blog.
Categories: Java Tags:

Pojedynek Compal IFL 90 vs IBM T61p

February 1st, 2008 1 comment

O południu, w pełnym słońcu, stanęli naprzeciw siebie:

  • Compal IFL 90, 4GB RAM, Vista Ultimate
  • IBM T61p, 2GB RAM, Ubuntu 7.10

Ten sam procesor: Core 2 Duo T7500 2,2 i podobne dyski twarde: 7200 obrotów

Kto z tych dwóch pierwszy wyciągnie broń i zabije przeciwnika? Który pierwszy odpali serwer JBoss 4.2.2?

Remis: 11 sekund.

Dopłata za markę IBM i wyższą rozdzielczość matrycy to około 50% ceny Compala. Z tej okazji polecam sklep eXeLabs.

Categories: Recenzje Tags: