Archive

Archive for June, 2008

Problem z prawami do plików w systemie Vista

June 30th, 2008 No comments

Lubię Windows Vista, jednak niektóre rozwiązania zastosowane w tym systemie operacyjnym są dziwne. Na przykład, system pozbawia mnie praw do moich plików. Dzieje się tak, ponieważ wyłączyłem funkcję ochrony konta użytkownika. Po ponownym włączeniu tej funkcji mogę znów administrować plikami na moim komputerze.

Aby włączyć UAC należy udać się do: Control Panel / System and Maintenance / Administrative Tools / System Configuration / Tools / Enable UAC

 

Categories: Windows Tags:

Eclipse i słownik języka polskiego

June 27th, 2008 No comments

Swoje programy lubię komentować w języku polskim. Do dziś brakowało mi słownika języka polskiego. Znalazłem na to sposób. Eclipse obsługuje słowniki w postaci listy słów. Właściwy słownik można pobrać ze strony SJP – potrzebny jest słownik do gier. Należy go rozpakować wskazać w ustawieniach Eclipse i wybrać kodowanie Windowsowe. Tak jak na rysunku.

Teraz można się już cieszyć poprawną polską pisownią!

Ps. Ten artykuł opublikowałem przy użyciu Microsoft Word. Fajną funkcją jest wklejanie zrzutów ekranu (przycisk Print Screen) a następnie ich przycinanie i skalowanie już w Wordzie. Czekam na taką funkcjonalność w Open Office.

Categories: Eclipse Tags:

Ganimedes

June 26th, 2008 No comments
Sporo premier w tym miesiącu było. Jest jeszcze jedna Eclipse 3.4 Ganymede
Categories: Eclipse Tags:

Web Kareta

June 17th, 2008 2 comments

Postanowiłem przetestować karetę nowych wersji najpopularniejszych przeglądarek WWW. Mam na myśli:

 • Firefox 3
 • Internet Explorer 7
 • Opera 9.5
 • Safari 3.1

Na wstępie chce zaznaczyć, że nie interesują mnie testy szybkości takie jak test szybkości renderowania stron WWW czy test szybkości JavaScriptu. Uważam, że współczesne przeglądarki działają na tyle szybko, że różnice w tym są dla mnie zauważalne. Nie interesują mnie też kwaśne testy renderowania stron. Te rzeczy są istotne głównie dla programistów. Oczywiście należą się brawa Twórcom najszybszej przeglądarki i najbardziej zgodnej z standardami. Jednak ja tego nie zamierzam badać.

Chce zbadać kilka rzeczy:

 1. Ładność.
 2. Prostotę drukowania stron lub fragmentów strony WWW.
 3. Możliwość wklejania zaznaczonego tekstu do Open Offica oraz jakość tego.
 4. Integrację z wyszukiwarkami Internetu i prostotę wyszukiwania tekstu na stronie.

Zabiorę też te przeglądarki w podróż. Aby mnie zadowolić będą musiały wykazać się na następujących stronach

 1. Google Mail (popularna poczta)
 2. Google Documents (dokumenty i arkusze on-line)
 3. Blogger (edycja treści postów)
 4. FCKEditor (edycja treści często używana w CMSach lub blogach)

Jak widać, mój test będzie bardzo subiektywny. Pomijam w nim rozszerzenia przeglądarek – które czynią z nich mistrza danej konkurencji.

Wszystkie przeglądarki instalują się bajecznie prosto, jednak IE7 i Safari wymagają restartu komputera. Przynajmniej pod Windows.

Ładność

A oto jak wyglądają:

Najbardziej oryginalnie pod Windows wygląda Safari +. Wygląd Opera i Firefox’a poprawił się od ostatniej wersji. IE7 jest w tej puli najstarsze, jednak jego wygląd uznam za najnowocześniejszy – bo zrezygnowano z klasycznego menu i zastąpiono je rozwijanym menu pod przyciskami. Wpisywanie adresu najfajniej działa w Firefox – są kolorki i tytuł strony. Safari wygładza czcionki ekranowe co jest wadą i zaletą jednocześnie.

Drukowanie

Niestety, tylko IE7 poradził sobie prawidłowo z drukowaniem zaznaczonego fragmentu strony. Wszystkie inne przeglądarki były gorsze, gdyż albo nie potrafiły drukować zaznaczenia.

Współpraca z programem biurowym

Zaznaczyłem tekst na stronie mojego bloga i wkleiłem go do dokumentu Open Office. Najgorzej wypadła przeglądarka Opera – nie zachowała kolorów i zdjęcia. IE7 wkleił jakieś szczątki po tabelkach. Firefox nie zachował kolorów w linkach. W tym teście najlepiej wypadła przeglądarka Safari, która zachowała najwięcej szczegółów kopiowanego tekstu.

Wyszukiwanie

Wszystkie przeglądarki umożliwiają szybkie wyszukiwanie w Internecie. Uważam, że najfajniej działa to w IE7 – bo najprościej jest dodać nowego dostawcę wyszukiwania, np.: słowniki Netsprint. Natomiast wyszukiwanie tekstu na stronie najfajniej działa w Safari. W IE7 i Operze jest prymitywne.

Czas przetestować przeglądarki w prawdziwym świecie.

Gmail

Wszystkie przeglądarki obsługują – lub lepsze słowo – są obsługiwane przez Gmail.

Google Document

Sprawdziłem jakie przeglądarki są obsługiwane przez dokumenty Google. Nie obsługiwana jest tylko przeglądarka Opera w arkuszach.

Blogger

Z Bloggerem nie radzi sobie tylko Internet Explorer – nie działają polskie znaki, np.: “ł”. Plus dla Firefox, który wyposażony jest w polski słownik ortograficzny. Ja potrzebuję go szczególnie.

FCKEditor

Z FCKEditorem nie radzi sobie Safari, zauważyłem problem znaku “ż”. Wydaje mi się, że pozostałe przeglądarki radzą sobie dobrze. Przy okazji sprawdziłem wklejanie sformatowanego tekstu. Najlepiej Firefox i IE7, najgorzej Opera która całkowicie gubi formatowanie

Podsumowanie

Nowa domyślna przeglądarka dla mnie to Firefox.

Categories: Recenzje Tags:

Word dla Blogowania

June 4th, 2008 4 comments

Próbuję wykorzystać Microsoft Worda do publikowanie w Bloggerze. Zobaczmy co z tego wyjdzie. Najbardziej interesujące jest dla mnie publikowanie kodu wklejonego z Eclipse:

<?xml version=”1.0″ encoding=”utf-8″?>

<mx:Application

creationComplete=”creationCompleteHandler()”

xmlns:mx=”http://www.adobe.com/2006/mxml” layout=”absolute>

<mx:states>

<mx:State name=”Loading>

<mx:AddChild position=”lastChild>

Wygląda na to, że kolorki i formatowanie są zachowane. Przynajmniej podczas edycji.

A co się będzie działo ze zdjęciami. Spróbuję techniki drag and drop:

Wkleiłem olbrzymie zdjęcie. Później przeskalowałem – najprościej jak się da, czyli ciągnąc za rogi. Ciekawe – jak to będzie wyglądać po publikacji.

Fajnie, że słownik też działa i poprawia mi błędy.

Czas na finalną próbę – publikuję!

Niestety, nie działa.

Obrazek opublikował się bardzo ładnie na wskazanym serwerze FTP, niestety Word twierdzi że Blogger nie chce przyjąć tego ogłoszenia. Jednak ten post już tam jest… Spróbuję jeszcze raz.

I nic. Spróbuję więc z Live.

Zadziałało poprawnie, szkoda tylko że kod programu znów się rozjechał – puste linie. Zobaczmy, czy można opublikować jeszcze raz… O jak miło. Udało się!!!

Spróbuję więc przemedytować jakiegoś innego posta…

Udało się, Microsoft Word dla Microsoft Live działa dobrze. Jeszcze żeby te kody źródłowe… Może styl “wstępnie sformatowany?” Jeszcze raz? Niestety, chciałem też wyszukać edycję styli ręcznie na stronie Live i też się nie udało…

Aktualizacja 2008-06-13

Blogger działa źle gdy jest ustawiony na publikowanie na FTP. Po zmianie – tak aby był utrzymywany na Bloggerze jest lepiej. Jednak publikując posty przy użyciu Worda mój blog został przez Bloggera zakwalifikowany jako spam. Oznacza to, że muszę zweryfikować każdy post przed opublikowaniem wpisując kod z obrazka – i znów publikowanie z Worda nie działa prawidłowo. Poprosiłem o odblokowanie tego i może użyję Worda do pisania bloga ;)

Categories: Recenzje Tags: