Home > Recenzje > Web Kareta

Web Kareta

Postanowiłem przetestować karetę nowych wersji najpopularniejszych przeglądarek WWW. Mam na myśli:

 • Firefox 3
 • Internet Explorer 7
 • Opera 9.5
 • Safari 3.1

Na wstępie chce zaznaczyć, że nie interesują mnie testy szybkości takie jak test szybkości renderowania stron WWW czy test szybkości JavaScriptu. Uważam, że współczesne przeglądarki działają na tyle szybko, że różnice w tym są dla mnie zauważalne. Nie interesują mnie też kwaśne testy renderowania stron. Te rzeczy są istotne głównie dla programistów. Oczywiście należą się brawa Twórcom najszybszej przeglądarki i najbardziej zgodnej z standardami. Jednak ja tego nie zamierzam badać.

Chce zbadać kilka rzeczy:

 1. Ładność.
 2. Prostotę drukowania stron lub fragmentów strony WWW.
 3. Możliwość wklejania zaznaczonego tekstu do Open Offica oraz jakość tego.
 4. Integrację z wyszukiwarkami Internetu i prostotę wyszukiwania tekstu na stronie.

Zabiorę też te przeglądarki w podróż. Aby mnie zadowolić będą musiały wykazać się na następujących stronach

 1. Google Mail (popularna poczta)
 2. Google Documents (dokumenty i arkusze on-line)
 3. Blogger (edycja treści postów)
 4. FCKEditor (edycja treści często używana w CMSach lub blogach)

Jak widać, mój test będzie bardzo subiektywny. Pomijam w nim rozszerzenia przeglądarek – które czynią z nich mistrza danej konkurencji.

Wszystkie przeglądarki instalują się bajecznie prosto, jednak IE7 i Safari wymagają restartu komputera. Przynajmniej pod Windows.

Ładność

A oto jak wyglądają:

Najbardziej oryginalnie pod Windows wygląda Safari +. Wygląd Opera i Firefox’a poprawił się od ostatniej wersji. IE7 jest w tej puli najstarsze, jednak jego wygląd uznam za najnowocześniejszy – bo zrezygnowano z klasycznego menu i zastąpiono je rozwijanym menu pod przyciskami. Wpisywanie adresu najfajniej działa w Firefox – są kolorki i tytuł strony. Safari wygładza czcionki ekranowe co jest wadą i zaletą jednocześnie.

Drukowanie

Niestety, tylko IE7 poradził sobie prawidłowo z drukowaniem zaznaczonego fragmentu strony. Wszystkie inne przeglądarki były gorsze, gdyż albo nie potrafiły drukować zaznaczenia.

Współpraca z programem biurowym

Zaznaczyłem tekst na stronie mojego bloga i wkleiłem go do dokumentu Open Office. Najgorzej wypadła przeglądarka Opera – nie zachowała kolorów i zdjęcia. IE7 wkleił jakieś szczątki po tabelkach. Firefox nie zachował kolorów w linkach. W tym teście najlepiej wypadła przeglądarka Safari, która zachowała najwięcej szczegółów kopiowanego tekstu.

Wyszukiwanie

Wszystkie przeglądarki umożliwiają szybkie wyszukiwanie w Internecie. Uważam, że najfajniej działa to w IE7 – bo najprościej jest dodać nowego dostawcę wyszukiwania, np.: słowniki Netsprint. Natomiast wyszukiwanie tekstu na stronie najfajniej działa w Safari. W IE7 i Operze jest prymitywne.

Czas przetestować przeglądarki w prawdziwym świecie.

Gmail

Wszystkie przeglądarki obsługują – lub lepsze słowo – są obsługiwane przez Gmail.

Google Document

Sprawdziłem jakie przeglądarki są obsługiwane przez dokumenty Google. Nie obsługiwana jest tylko przeglądarka Opera w arkuszach.

Blogger

Z Bloggerem nie radzi sobie tylko Internet Explorer – nie działają polskie znaki, np.: “ł”. Plus dla Firefox, który wyposażony jest w polski słownik ortograficzny. Ja potrzebuję go szczególnie.

FCKEditor

Z FCKEditorem nie radzi sobie Safari, zauważyłem problem znaku “ż”. Wydaje mi się, że pozostałe przeglądarki radzą sobie dobrze. Przy okazji sprawdziłem wklejanie sformatowanego tekstu. Najlepiej Firefox i IE7, najgorzej Opera która całkowicie gubi formatowanie

Podsumowanie

Nowa domyślna przeglądarka dla mnie to Firefox.

Categories: Recenzje Tags:
 1. Robert Pankowecki / rupert
  June 18th, 2008 at 05:04 | #1

  Nie wiem co może być łatwiejszego niż dodawanie nowych wyszukiwajek w operze. Wchodzisz sobie na stronę np. filmweb.pl i na wyszukiwarce ich klikasz PPM i wybierasz opcję “Create Search”. Wybierasz na jaką literkę ma być to wyszukiwanie uaktywniane w pasku adresu i tyle. Hmm… Bardzo inny test od tego co zwykle. Swoją drogą mam bardzo szybki komputer ale wciąż widzę różnicę w predkości rysowania stron, zwłaszcza zaajaxowanych na maxa i tym jak sobie z obsługą tego przeglądarki radzą. Na ten przykład ostatnie wersje Fx i Opery w porównaniu do swoich poprzedników robią to o niebo szybciej i już nie dostają zadyszki na przejrzenie 200 wiadomości w google readerze.

 2. Antoni Jakubiak
  June 18th, 2008 at 08:16 | #2

  Rzeczywiście, bajecznie prosty sposób!

 1. No trackbacks yet.

Subscribe without commenting