Home > PHP, Programowanie, Zend Framework > Serwer do konwersji plików multimedialnych

Serwer do konwersji plików multimedialnych

Chciałbym zaprosić do nowego projektu mojego kolegi Łukasza Krajewskiego służącego do konwersji formatów multimedialnych i nie tylko…

Budując strony Internetowe, często chcemy wzbogacić je o możliwość wgrywania filmów przez uczestników. Wgrywanie filmów (tak samo jak wgrywanie zdjęć) wymaga wykonania pewnych czynności po stronie serwera związanych z konwersją filmu do formatu internetowego, na przykład do FLV lub H264. Niestety, konwersja filmów jest skomplikowana. Po pierwsze, jest czasochłonna – czas jej trwania jest zależny od długości filmu i może trwać od kilku sekund do wielu godziny. Po drugie, wymaga zainstalowania na serwerze specjalnego oprogramowania które potrafi odczytać jak najwięcej formatów wideo i które potrafi zapisywać do formatów internetowych. Oprogramowanie to instaluje się dość ciężko i przeważnie wymaga dedykowanego serwera lub przynajmniej VPS. Właśnie dlatego pisanie aplikacji umożliwiających użytkownikom wgrywanie multimediów jest trudne. Projekt Multimedia Conversion ma to uprościć.

Projekt Multimedia Conversion (MC) jest darmowy i dostępny na licencji GPL. Wykorzystuje technologie PHP, Zend Framework i FFmpeg. Multimedia Conversion to usługa sieci web. W skrócie działa to tak: aplikacja która chce konwertować filmy, musi wykonać metodę na serwerze MC. Serwer MC poinformuje aplikację o statusie konwersji. Odsyłam do Wiki po bardziej szczegółowy opis.

Na chwile obecną dostępne są konwersje filmów do FLV, H264 i 3GP oraz konwersja muzyki do formatu MP3. Dodatkowo, podczas konwersji do formatów wideo wykonywana jest miniaturka – czyli klatka ze środka filmu. Nowe formaty dodawać łatwo jest (jak by to powiedział Yoda).

Gol projektu to wyizolowanie skomplikowanego procesu konwersji filmów i zamknięcie go na osobnym serwerze. Taki serwer będzie łatwiejszy w administracji. Jest to szczególnie ważne, gdy w firmie powstaje wiele aplikacji i potrzebują one automatycznej konwersji materiałów video. Dzięki serwerowi MC ich wdrożenie będzie tańsze. Aplikacje multimedialne nie będą wymagały instalowania skomplikowanego oprogramowania do konwersji filmów. Skomplikowana konwersja filmów zostanie wykonana na wydzielonym serwerze – MC. Aplikacje multimedialne które używają MC będzie można uruchamiać na zwyczajnym – tanim hostingu.

Zainteresowanym osobom mogę udostępnić serwer MC do testowania.

Tak się fajnie składa, że wiem co nieco na temat planów rozwoju aplikacji MC. Plany są takie.: aplikacja MC nie będzie służyła wyłącznie do konwersji formatów wideo, ale ma działać jako aplikacja do montażu filmów video. Czy na przykład mamy kilka filmów, wycinamy z nich fragmenty i montujemy w nowy film. Trzymam kciuki Łukasz!!!

 

 

 

 

Categories: PHP, Programowanie, Zend Framework Tags:
 1. January 26th, 2009 at 11:07 | #1

  Bardzo przydatna usługa, szczególnie teraz gdy prawie każdy nowy serwis ma upload filmów do serwisu

 2. January 28th, 2009 at 23:54 | #2

  Idea szczytna i pewnie dla wielu może być przydatna, tylko mam takie jedno “drobne” pytanie – jak planujecie zorganizować zaplecze?

  Pytam, gdyż takie konwersje wymagają całkiem sporej mocy obliczeniowej, a skoro usługa ma być darmowa, to mam obawy czy nie będzie to hobbystyczna partyzantka i usługa po osiągnięciu jakiejś liczby użytkowników nie zostanie zlikwidowana jako nieopłacalna (serwery zaczną się zapychać, właścicieli nie będzie stać na nowe/więcej).

  Niby drobiazg, ale IMHO dość istotny dla osób które mogą chcieć skorzystać z takiej usługi a będą się bali czy po miesiącu usługa nie przestanie istnieć a oni zostaną z niedziałającą galerią wideo.

 3. January 29th, 2009 at 13:59 | #3

  Witam,

  Niestety, źle to wytłumaczyłem. Mój kolega (na zlecenie naszej firmy) opracował projekt open source. Ten projekt to oprogramowanie serwera które jest dostępne za darmo. Możesz zainstalować to oprogramowanie na swoim serwerze i używać dla swoich aplikacji. Zainstalowane oprogramowanie możesz udostępnić odpłatnie swoim klientom. Możesz też otworzyć serwer i udostępniać je wszystkim na Twoich warunkach. Możesz, bo oprogramowanie jest open source i licencja tego nie zabrania.

  Na razie nie przewiduję, aby nasza firma: “Kamera Sp. z o.o.” udostępniała serwer za darmo. Mogę natomiast udostępnić serwer do testów.

  Podsumowując. Porównaj aplikację MC do serwera Apache. Możesz używać na swojej maszynie, możesz na tym zarabiać, możesz ulepszać – zapraszamy.

 4. terabitowski
  March 22nd, 2009 at 20:34 | #4

  fajny artykuł :D

 1. No trackbacks yet.

Subscribe without commenting