Home > Windows > Toshiba Portege M200 – instalacje bez CD

Toshiba Portege M200 – instalacje bez CD

Moim zadaniem była instalacja nowego systemu na laptopie Toshiba Portege M200. Problem w tym, że do instalacji systemu konieczny jest oryginalny napęd CD którego nie miałem. Na szczęście miałem drugiego starego laptopa (Sony), wyposażonego w dysk twardy ze złączem IDE. Pomyślałem, że metodą przekładania dysków uda mi się zainstalować system. Przełożyłem dysk z Toshiby do Sony i spróbowałem odpalić płyty instalacyjne Toshiby. Nie udało się, płyty działają tylko w sprzęcie Toshiby. Przypomniałem sobie o FreeDOS i to był strzał w dziesiątkę. Na laptopie Sony z dyskiem od Toshiby uruchomiłem instalacje FreeDOS. Programem FDisk utworzyłem dwie partycje podstawowe: 10MB i resztę. Na partycji 10MB zainstalowałem FreeDOS. Resztę zarezerwowałem pod Windows. Utworzyłem też menu startowe. Następnie restart laptopa Sony z dyskiem Toshiby. Następnie przegrałem płyty instalacyjne Toshiby do katalogu:

c:\m200
. Wszystkie płyty do jednego katalogu. Przełożyłem dyski twarde i uruchomiłem laptopa Toshiby już ze swoim dyskiem twardym. Uruchomiłem program:
c:\m200\g_inst\trecover.exe. 
Program ten służy do odzyskiwania dysków z obrazów partycji. W menu programu wybrałem opcję odzyskiwania partycji, wybrałem 1 obraz znajdujący się w katalogu:
c:\m200
i uruchomiłem odzyskiwanie. I to wszystko. Laptop zaczął działać. Nowa konfiguracja staruszka to 2GB ram i szybki dysk twardy IDE. Laptop śmiga aż miło a w wygodzie obsługi nie ustępuje nowoczesnym sprzętom. To ten pierwszy od lewej. Oczywiście, instalacje można zrobić w sposób bardziej cool, na przykład korzystając z botowania Windows poprzez sieć, ale nie chciało mi się tego uczyć.

Oczywiście, instalacje można zrobić w sposób bardziej cool, na przykład korzystając z botowania Windows poprzez sieć, ale tego nie chciało mi się tego uczyć.

Categories: Windows Tags:
 1. Demonstenes
  January 9th, 2009 at 19:17 | #1

  Antoni, a nie łatwiej było zrobić przy pomocy nLite dysk instalacyjny USB i wkompilować tam wszystkie sterowniki ? Ja jak potrzebowałem windy na moim Asusie EEE tak właśnie zrobiłem :)

 2. Antoni Jakubiak
  January 9th, 2009 at 22:32 | #2

  Pewnie że było by łatwiej. Gdy następnym razem będę bawił się takim sprzętem to będę pamiętał o Twojej radzie ;)

 3. January 19th, 2009 at 18:08 | #3

  Jeszcze prościej można załadować system z karty pamięci lub PCMCIA.

 4. Jacek
  March 7th, 2009 at 15:52 | #4

  Nie łatwiej, bo M200 nie odpala z USB i nie ma flopa. Goły komp nie odpala z żadnego nośnika oprócz swojego hdd.

  Ja kiedyś po padzie hdd, nie mając org. recovery cd, wrzuciłem na nowy hdd obraz jakiegoś starego w98 z zupełnie innego kompa. Poczekałem aż się zaktualizują stery i potem opaliłem instalkę XP Tablet Ed. z USB CD.

 5. Sebastian
  July 30th, 2010 at 22:20 | #5

  Można stworzyć startową dyskietkę (obraz dyskietki jest na płycie recovery) i użyć stacji dysków na USB – oraz napędu CD/DVD też na USB – działa rewelacyjnie. Ttak właśnie postawiłem system na sprzęcie z którego właśnie piszę

 1. No trackbacks yet.

Subscribe without commenting