Home > Red5 > Xuggle + Red5 = Hello World

Xuggle + Red5 = Hello World

Udało się, uruchomiłem przykład klasy Hello World dla tandemu Xuggle i Red5.

Jak to działa? W przeglądarce internetowej uruchamiam aplikację która publikuję obraz z kamery internetowej mojego laptopa. Publikowany obraz przetwarzany jest na serwerze Red5 przy użyciu Xuggle. Internauci w swoich przeglądarkach mogą widzieć przetworzony przez serwer, opublikowany przeze mnie obraz. Nastała nowa era w multimedialnych aplikacjach internetowych!

 

Możliwości wydają mi się niesamowite. Na przykład marzy mi się wideo konferencja gdzie a uczestnicy widzą siebie tak, jakby byli przy jednym stole. Albo serwer rozpoznaje twarz Internauty i na tej podstawie wita się z nim: “Dzień dobry Pani”, “Witam szanownego Pana”, “Mordo ty moja”. Albo strona biura turystycznego, wchodzimy na stronę, uruchamia się kamera naszego laptopa i po chwili widzimy siebie bujającego się w hamaku rozwieszonym między palmami na wspaniałej plaży.

Z całą pewnością, perspektywa hamaku jest przyjemniejsza niż perspektywa pracy przy komputerze. Wracam jednak do konkretów. Co się dzieje na serwerze? Serwer – Red5 – otrzymuje od Internauty film. Ten film to strumień danych. Może zawierać obraz, muzykę lub inne dane. Strumień wideo jest skompresowany. Serwer musi go rozpakować, tak aby z obrazu wideo otrzymać kolejne klatki (to robota dla Xuggle i FFmpeg). Przypomina to trochę starą taśmę filmową, na której wciąż jeszcze kręci się filmy w Hollywood.

Wynikiem dekompresji filmu jest lista zdjęć. To co serwer z nimi zrobi zależy od wyobraźni twórców witryny internetowej. Następnie serwer kompresuje listę zdjęć – tworząc z niech nowy film – nowy strumień danych. Serwer może zapisać wynik swoje pracy lub też może go udostępnić do pobierania na żywo.

Oczywiście, w podobny sposób możemy też przetwarzać dźwięk. Na przykład do rozmowy dwojga ludzi na czacie możemy dodać ich ulubioną muzykę, lub odgłosy tła takie jak szum ludzi w kawiarni.

Jak widać, serwer ma sporo pracy: dekompresja i kompresja strumieni audio i wideo, przetwarzanie obrazu lub dźwięku. Podczas moich testów obciążenie laptopa sięgało 10%. Jednak serwer robi coś nowego, coś czego Internauci się nie spodziewają. Coś, co może być kluczem do sukcesu. Uważam, że dla efektu warto będzie grzać serwery.

W następnym artykule opiszę jak uruchomić aplikację Xuggle Hello World na serwerze Red5.

Categories: Red5 Tags:

Subscribe without commenting