Archive

Archive for May, 2009

Red5 + JPA + Maven2

May 13th, 2009 6 comments

Zapraszam do artykułu w którym opisze jak przy pomocy Maven2 zbudować aplikację dla serwera Red5 korzystającą z technologii Spring, JPA, Hibernate oraz bazy PostgreSQL. Nie będę posługiwał się żadnym IDE, użyje tylko edytora tekstu VIM oraz poleceń powłoki Bash. Całość uruchomię na wirtualnym komputerze z FreeBSD.

Zadanie aplikacji, korzystającej z tych wszystkich technologii będzie bardzo proste. Będzie to program klasy “Hello World”. Aplikacja będzie sprawdzać, czy Internauta ma uprawnienia do publikowania materiałów wideo na serwerze Red5. Sprawdzanie będzie odbywać się na postawie adresu IP nadawcy. Dozwolone adresy IP będą zapisane w bazie danych PostgreSQL. A najfajniejsze jest to, że już tą aplikację napisałem, opublikowałem i opiszę gotowca.

Na serwerze mam już zainstalowane:

  • Java 1.6 (Diablo JDK)
  • Maven 2.0.9
  • PostgreSQL 8.3

Aby rozpocząć, pobieramy aplikację korzystając z SVN:

svn checkout http://jakubiak-red5.googlecode.com/svn/trunk/ jakubiak-red5-read-only

 

W ten sposób ściągamy źródła projektu jakubiak-red5 wraz z przykładową aplikacją. Projekt jakubiak-red5 jest dowiązany do źródeł projektu Red5 przy pomocy svn:externals. Tak więc, pobierając mój projekt, zostaną pobrane kody źródłowe serwera Red5. Nastał czas na pierwszą kompilację. Dzięki pracy włoskiego programisty Marcello Teodorii aplikacja powinna zbudować się bez przeszkód.

cd jakubiak-red5-read-only/jakubiak-red5-pom/
mvn clean install

 

W tym momencie maven zacznie pobierać z Internetu biblioteki konieczne do zbudowania aplikacji. Może to chwile potrwać. Kolejną chwilę będziemy musieli poczekać na kompilacje 700 klasy Javy. Na koniec, ucieszymy się sukcesem. (Jak widać, ja byłem cierpliwy bo czekałem 16 minut, jednak gdy zależności są już pobrane z Internetu to aplikacja buduje się szybko.)

Następnie zakładamy bazę danych PostgreSQL i użytkownika dla niej. Jako hasło podajemy “demojpa”.

createuser -h localhost -U pgsql -S -D -R -P demojpa
createdb -h localhost -U pgsql -O demojpa demojpa

 

Założenie bazy danych na tym etapie jest wymagane, gdyż właśnie ta baza będzie użyta do testowania aplikacji. Aplikacja będzie się testować podczas kompilacji. Więc kompilujemy:

cd ../jakubiak-red5-demo-jpa/
mvn clean install

 

Powinniśmy cierpliwie oczekiwać sukcesu.

Nasza aplikacja została zbudowana. Wynikiem pracy jest plik war. Ten plik war możemy wgrać na serwer Apache Tomcat. Ja korzystam z najnowszej stabilnej wersji – 6.0.18.

cd ../..
wget "http://ftp.tpnet.pl/vol/d1/apache/tomcat/tomcat-6/v6.0.18/bin/apache-tomcat-6.0.18.tar.gz"
tar xvfz apache-tomcat-6.0.18.tar.gz
cp jakubiak-red5-read-only/jakubiak-red5-demo-jpa/target/tomcat/webapps/jakubiak-red5-demo-jpa-war.war apache-tomcat-6.0.18/webapps/

 

Zaganiamy koteczka Toma do roboty. MiauJ

cd apache-tomcat-6.0.18/
./bin/startup.sh
tail -f logs/catalina.out

 

W logach serwera wypatrujemy sukcesu.

Nadszedł czas na testy użytkownika. Uruchamiamy przeglądarkę:

http://ADRES-IP-SERWERA:8080/jakubiak-red5-demo-jpa-war/publisher.swf

 

Wczytana zostanie standardowa aplikacja demonstracyjna, dostarczana z serwerem Red5. W polu “Location” wpisujemy:

rtmp://ADRES-IP-SERWERA/demojpa

 

RTMP to protokół komunikacyjny używany w Flashu. “demojpa” to nazwa naszej aplikacji. Połączenie do serwera zostanie nawiązane.

W zakładkach “Settings” wybieramy kamerę webową oraz dźwięk. Testujemy publikowanie wideo. Nie powinno działać, gdyż nie wpisaliśmy jeszcze swojego adresu IP do listy uprawnionych adresów w naszej aplikacji.

W logach serwera znajdziemy przyczynę.

Adres IP, z którego zamierzamy publikować, trzeba dopisać do bazy danych.

psql -h localhost -U demojpa
INSERT INTO hostallow VALUES ( '192.168.0.114' );

 

Wracamy do przeglądarki WWW. Teraz możemy już rozpocząć publikację i podziwiać efekt naszej pracy.

Gdy mamy już działającą aplikację, to możemy w niej pogrzebać, po to by coś zepsuć lub ją zrozumieć. Ja nie będę nic psuł, ale postaram się opisać najważniejsze elementy.

find . -type f | egrep -v .svn
./src/test/java/eu/jakubiak/red5/demo/jpa/StreamPublishSecurityTest.java
./src/main/java/eu/jakubiak/red5/demo/jpa/entities/HostAllow.java
./src/main/java/eu/jakubiak/red5/demo/jpa/DemojpaApplicationAdapter.java
./src/main/java/eu/jakubiak/red5/demo/jpa/StreamPublishSecurity.java
./src/main/resources/META-INF/persistence.xml
./src/main/resources/red5-services.xml
./src/main/resources/logback.xml
./src/main/resources/red5-core.xml
./src/main/resources/red5-common.xml
./src/main/resources/beanRefContext.xml
./src/main/resources/defaultContext.xml
./src/main/resources/red5-web.xml
./src/main/resources/jdbc.properties
./src/main/webapp/META-INF/MANIFEST.MF
./src/main/webapp/WEB-INF/demojpa-servlet.xml
./src/main/webapp/WEB-INF/web.xml
./src/main/webapp/publisher.swf
./pom.xml
			

 

Po kolei, StreamPublishSecurityTest – jest to klasa która służy do przetestowanie wrażliwego kodu w naszej aplikacji. HostAllow jest to klasa reprezentująca encję JPA, koresponduje ona z tabelką która zostanie utworzona w bazie danych. DemojpaApplicationAdapter definiuje aplikację Red5, w tej klasie włączamy naszą politykę bezpieczeństwa podczas publikowania wideo. StreamPublishSecurity to klasa którą robi czarną robotę – właśnie tu sprawdzane jest, czy Internauta może publikować.

Dalej: persistence.xml to plik potrzebny dla JPA. Najprościej mówiąc, definiujemy w nim, które klasy mają być mapowane na tabele w bazie danych. red5-services.xml to bardzo ważny plik, w którym konfigurujemy ziarna springa wykorzystywane w naszej aplikacji. Znalazły się tam też informacje o bazie danych. Gdyby nasza aplikacja posiadała jakieś usługi zdalne, to właśnie tam warto było by je opisać.

logback.xml to konfiguracja dzienników aplikacji. red5-core.xml, red5-common.xml, beanRefContext.xml i defaultContext.xml to konfiguracja Springa dla serwera Red5. Gdy chcemy coś ulepszyć w Red5 to właśnie tam powinniśmy się włamać. red5-web.xml to plik w który możemy zmienić nazwę naszej aplikacji “demojpa” używaną podczas połączenia RTMP.

jdbc.properties to parametry połączenia do bazy danych. demojpa-servlet.xml w tym pliku trzymał bym konfiguracje kontrolerów widocznych w protokole HTTP (akurat nie ma takich). web.xml to najważniejszy dla archiwum war plik w którym opisujemy składniki aplikacji internetowej. Z publisher.swf już wcześniej się spotkaliśmy. pom.xml to magiczny plik dla Mavena, który opisuje jak zbudować całą aplikację i jakie ma ona zależności.

Prawda, że fajne? 

Categories: Red5 Tags:

Java dla pokolenia YouTube

May 7th, 2009 2 comments

YouTube jest symbolem zmian. Ludzie pokolenia YouTube potrafią robić rzeczy, które dla innych ludzi są niewyobrażalne. Potrafią na przykład jednocześnie słuchać muzyki i uczyć się matematyki. Wciąż potrzebuje nowych wrażeń, których trzeba dostarczać im z piorunującą szybkością. YouTube to potrafi. Młodzi pokochali YouTube a YouTube stał się symbolem ich pokolenia.

Nowe pokolenie potrzebuje nowych mediów. Nowe media potrzebują nowej technologii. Nowa technologia potrzebuje programistów. Przed nami nowe wyzwania!!!

Zapraszam na przegląd technologii, z którymi ostatnio się zderzyłem. Powiem kilka słów o Adobe Flex, Red5, Xuggle, MLT, i jeszcze kilku zakręconych bibliotekach które rozkwitły w kraju kwitnącej wiśni . Pokaże kilka pięknych dla mnie fragmentów kodu. Zaproponuję kilka zastosowań tychże technologii. Chętnie podyskutuję.

Miałem wtedy osiem lat, to był Amstrad/Schneider CPC 464. Mój tata zapomniał kupić gry, więc zacząłem uczyć się programowania próbując zrozumieć niemiecką instrukcję obsługi. Programowałem dla siebie, dla startupów, dla korporacji, i znów dla siebie. Dziś, wspólnie ze Sławomirem Idziakiem prowadzimy firmę. Naszym strategicznym celem jest stworzenie wirtualnego studia filmowego – społeczności filmowców i narzędzi, które umożliwią budowę filmu za pośrednictwem Internetu.

Zapraszam na 47 spotkanie Warszawskiego JUG którego tematem będzie “Java dla pokolenia YouTube”.

Categories: Recenzje Tags: