Archive

Archive for June, 2009

Google OAuth Gadgets po polsku

June 18th, 2009 No comments

Zauważyłem, że w polskiej wersji serwisu IGoogle zaczęły działać gadżety OAuth. Dotychczas, gadżety takie działały tylko w wersji angielskiej. Nie chcę wnikać w szczegóły, bo już zupełnie nie pamiętam o co chodzi i dlaczego wcześniej nie działało. W każdym bądź razie teraz, można już pisać gadżety, które będą dostawać autoryzacje od zalogowanego użytkownika IGoogle, i na przykład operować na jego książce adresowej. Na przykład ten testowy gadżet wyświetla 20 pozycji z książki adresowej internauty, oczywiście pod warunkiem że internauta mu na to pozwoli.

Dzięki OAuth gadżety i webowy pulpit Google staną się jeszcze fajniejsze. Wraz ze wzrostem możliwości jakie dają gadżety konieczny jest wzrost świadomości o niebezpieczeństwach, na które jesteśmy narażeni. Na przykład, ten gadżet który wcześniej autoryzowaliście mógłby skraść wszystkie adresy z waszej książki adresowej, następnie je skasować i zażądać 1$ za ich odzyskanie. Fajne, co?

Categories: Google Tags:

VLC Media Player

June 17th, 2009 No comments

Jest wiele programów przeznaczonych do odtwarzania filmów. Na serwerach lubię mieć zainstalowany MPLayer. Na desktopie SMPlayer. SMPlayer jest fajny, bo potrafi pobrać automatycznie wyszukać napisy do odtwarzanego filmu na stronie OpenSubtitles. Jednak nie o tym chciałem napisać…

Niedawno natrafiłem na jeszcze inny player: VLC Media Player. VLC jest niezwykłym programem do odtwarzania filmów. VLC jest nawet bardziej niezwykły niż MPLayer. VLC potrafi odtwarzać filmy, dodawać napisy i efekty, zmieniać formaty filmów. VLC może pracować jako serwer multimediów. Dlatego VLC jest więc bardzo cennym nabytkiem w skrzynce z narzędziami u programisty multimediów – czyli na przykład u mnie. Oczywiście VLC można używać też do zwykłego oglądania filmów na przykład z DVD, albo z YouTuba, lub do słuchania muzyki z radiostacji internetowej.

Najbardziej interesujące jest wykorzystywanie VLC jako serwera multimediów. VLC może być na przykład serwerem dla Windows Media Playera. VLC może pobierać obraz na przykład z kamery wideo, może pobierać zrzuty ekranu, lub może najzwyczajniej na świecie pobierać filmy DVD i o ile warunki licencji na to pozwolą, serwować go na stronę WWW gdzie będzie odtwarzany komponentem Windows Media Player lub Flashem i JWPlayerem.

Zrobię mały test. Na komputerze na strychu uruchamiam VLC, z menu wybieram opcje strumieniuj, wybieram plik który ma być serwowany, mogę wybrać napisy. Na następnym ekranie wybieram strumieniowanie “HTTP” i format “Windows”. Uruchamiam Windows Media Player. Otwieram adres URL: http://ADRES-IP-SERVERA:8080/ i działa:

 

 

Categories: Recenzje Tags:

Co nowego w Red5 0.9?

June 16th, 2009 2 comments

Kilka dni temu świat ujrzał Red5 w wersji 0.8. W zasadzie Red5 0.8 nie wnosi nic nowego – uporządkowano jednak kod i dodano instalator aplikacji. Red5 0.8 to były ważne zmiany dla programistów a nie dla użytkowników.

Dopiero Red5 0.9 to będzie coś!!! Popatrzyłem na komentarz programistów w systemie kontroli wersji i znalazłem tam:

Jak widać programiści Red5 pracują pełną parą. Zachęciło mnie to do zaktualizowania projekt jakubiak-red5 – budowanie Red5 z maven2. Utworzyłem gałąź 0.8.0. Utworzyłem repozytorium maven. Posprzątałem trochę kod.

Uważam, że wersja 0.9 Red5 będzie przełomowa. Dotychczas Red5 zostawał w tyle za Wowza i FMS. Nowa wersja i potęga Xuggle wypchną ten serwer daleko przed konkurencje – przynajmniej w dziedzinie przetwarzania strumieni wideo.

Categories: Red5 Tags:

Czy e-wybory mają sens?

June 8th, 2009 No comments

Zapraszam do mojego blog politycznego – gdzie próbuję odpowiedzieć na pytanie czy e-wybory mają sens? Zależy mi na tym, by poznać opinię programistów na ten temat.

Categories: Polityka Tags:

WolframAlpha

June 4th, 2009 2 comments

Jestem pod wrażeniem oprogramowania WolframAlpha. To taki kalkulator. Potrafi powiedzieć nam ile to 2 + 2 – ale to i ja bym potrafił. Wolfram potrafi rozwiązać równanie na przykład: 2 * x = 8 – sin(x) – z tym nie dał bym sobie pewnie rady. Wolfram potrafi robić też wiele innych ciekawych obliczeń, na przykład możemy zobaczyć że jeden pracownik Google wytwarza ponad 200 tysięcy dolarów przychodu rocznie – gratulacje!!! Mogę też sprawdzić, że w 20 maja 2023 roku będę obchodził mój 16384 dzień życia – zaplanuję zakup komputera z tej okazji. Gratulacje dla programistów WolframAlpha.

Categories: Recenzje Tags:

wagon-svn

June 2nd, 2009 No comments

wagon-svn to rozszerzenie do Maven2 które umożliwia publikowanie bibliotek do zdalnego repozytorium SVN. Może być ono szczególnie użyteczne dla osób korzystających z Google Code, na przykład dla mnie J. Instalacja biblioteki jest prosto, nie będę jej opisywał, gdyż zrobiło to już kilku boglerów, na przykład Don Brown.

W skrócie, maven2 pozwala określić jakie biblioteki potrzebne są do skompilowania naszej aplikacji. Biblioteki dostępne są w repozytoriach. Aby umieścić nasz projekt w repozytorium możemy korzystać właśnie z wagon-svn.

Z mojego odkrycia cieszę się niezmiernie, gdyż pamiętam że rok temu jeszcze nie było z tym tak prosto.

Categories: Maven Tags: