Home > Recenzje > VLC Media Player

VLC Media Player

Jest wiele programów przeznaczonych do odtwarzania filmów. Na serwerach lubię mieć zainstalowany MPLayer. Na desktopie SMPlayer. SMPlayer jest fajny, bo potrafi pobrać automatycznie wyszukać napisy do odtwarzanego filmu na stronie OpenSubtitles. Jednak nie o tym chciałem napisać…

Niedawno natrafiłem na jeszcze inny player: VLC Media Player. VLC jest niezwykłym programem do odtwarzania filmów. VLC jest nawet bardziej niezwykły niż MPLayer. VLC potrafi odtwarzać filmy, dodawać napisy i efekty, zmieniać formaty filmów. VLC może pracować jako serwer multimediów. Dlatego VLC jest więc bardzo cennym nabytkiem w skrzynce z narzędziami u programisty multimediów – czyli na przykład u mnie. Oczywiście VLC można używać też do zwykłego oglądania filmów na przykład z DVD, albo z YouTuba, lub do słuchania muzyki z radiostacji internetowej.

Najbardziej interesujące jest wykorzystywanie VLC jako serwera multimediów. VLC może być na przykład serwerem dla Windows Media Playera. VLC może pobierać obraz na przykład z kamery wideo, może pobierać zrzuty ekranu, lub może najzwyczajniej na świecie pobierać filmy DVD i o ile warunki licencji na to pozwolą, serwować go na stronę WWW gdzie będzie odtwarzany komponentem Windows Media Player lub Flashem i JWPlayerem.

Zrobię mały test. Na komputerze na strychu uruchamiam VLC, z menu wybieram opcje strumieniuj, wybieram plik który ma być serwowany, mogę wybrać napisy. Na następnym ekranie wybieram strumieniowanie “HTTP” i format “Windows”. Uruchamiam Windows Media Player. Otwieram adres URL: http://ADRES-IP-SERVERA:8080/ i działa:

 

 

Categories: Recenzje Tags:
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Subscribe without commenting