Home > FLEX > RTMP jak to robi YouTube

RTMP jak to robi YouTube

Z protokołem RTMP jest związany pewien problem. Standardowo działa on na porcie 1935. Właściwie, to nie jest problem z protokołem RTMP ale z ISP. Firmy, które sprzedają nam Internet lubią filtrować i kolejkować pakiety. Dlatego połączenia na porcie 1935 – który jest mało znany w Internecie działają dużo gorzej niż połączenia na porcie 80. Adobe wiedziało o tym, i wprowadziło protokół RTMPT, który jest opakowaniem protokołu RTMP w protokół HTTP, który działa na porcie 80 i który może doprowadzić do połamania języka.

YouTube zrobił coś innego. Otóż, You Tube ma w sobie coś takiego jak nagrywanie z kamery webowej. Do tego celu używają protokołu RTMP. Jednak wydaje mi się, że na porcie 80. Powiedział mi to NetLimiter – skąd inąd fajny program który polecam.

Postanowiłem więc dokładnie sprawdzić czy na pewno jest to protokół RTMP – na co wyglądało, czy też może zwyczajnie RTMPT. Zanurkowałem głęboko w system a jako butli tlenowej użyłem Wireshark. Wireshark to program który umożliwia podglądanie danych przekazywanych w połączeniach sieciowych. Chciałem sprawdzić, co tam się przesyłam z mojego komputera na serwery YouTube. Gdyby był to protokół RTMPT to podczas nagrywania wideo znalazło by się tam sporo żądań POST. Nie było ich… Było za to coś takiego:

rtmp://…:80/ – na 99% YouTube korzysta z protokołu RTMP na porcie 80.

Dotychczas z serwerem Red5 łączyłem się na porcie 1935 po protokole RTMP. Jeżeli połączenie działało źle – to próbowałem przełączyć się w na połączenie RTMPT na porcie 80 – sterowałem tym ręcznie lub pozwalałem aby Flash robił to automatycznie. Być może nie potrzebnie, skoro YouTube używa RTMP na porcie 80 to ja też powinienem spróbować.

 

 

Categories: FLEX Tags:
 1. April 13th, 2011 at 02:59 | #1

  a co za problem dać port 80 dla RTMP lub jakikolwiek inny – żaden
  ponieważ numer portu dla protokołu nie ma znaczenia,
  my też używamy 80 ze wzgędlu iż jest automatycznie akceptowany przez firewalle czy to spprzętowe czy podstawowe komputerowe

 2. April 13th, 2011 at 19:02 | #2

  @Mikane Problemy są takie:
  1. trzeba mieć dwa adresy IP
  2. trzeba obawiać się serwery proxy HTTP
  3. trzeba obawiać się dziwnych zapór ogniowych
  Rozwiązanie 2 i 3 to w aplikacji AS3 ustawienie kolejki serwerów do których można się łączyć, np.: RTMP 80, RTMP 1935, RTMPT 80

 3. VuQ
  May 6th, 2011 at 17:44 | #3

  Mam również problem z przymulaniem nagrywania przez RTMP na porcie 1935. Red5 działa na tej samej maszynie co Apache uruchomiony standardowo na porcie 80. Przez to nie mogę odpalić RTMP na porcie 80 który jest już zajęty przez Apache. Mam za to klika adresów ip (fail over – OVH) do wykorzystania. Masz jakiś pomysł jak to usprawnić?

 1. No trackbacks yet.

Subscribe without commenting