Home > Android, Recenzje > Gang Wars

Gang Wars

Rzadko zdarza mi się pisać o grach komputerowych. Dotychczas pisałem tylko o moich szachach i o polskim Wiedźminie. Rzadko gram w gry komputerowe, bo zgodnie z założeniami ich twórców – wciągam się w nie. A na to szkoda mi czasu.

Mam też zboczenie zawodowe. Na gry komputerowe, patrzę jako na potencjalną pracę do wykonania. Zawsze zastanawiam się jak napisać taką grę i jak na niej zarobić? Wydaje mi się to bardzo ciężkim kawałkiem chleba. Gry komputerowe są najbardziej poszkodowane z powodu piractwa. W dodatku starzeją się znacznie szybciej niż aplikacje dla biznesu. Może poza szachami.

Ostatnio zainteresowałem się aplikacjami na Androida w tym również grami komputerowymi. Próbowałem różnych gier. Fajnie jest pobawić się grami z ekranem dotykowym, akcelerometrem, poziomicą. Fajnie jest potrząsnąć telefonem, po to żeby rozeszły się chmury i można było dalej strzelać dotykowo. Te wszystkie hardwarowe bajery w które wyposażone są dziś telefony wpływają na radość grania i dają programistom nowe możliwości. I to mnie ciekawi. Jednak najciekawsze jest zawsze rywalizacja z innymi graczami. Pierwsze gry w które grałem ponad 20 lat temu, były super dlatego, że siedziałem z kumplami przy CPC 464 i wyrywaliśmy sobie joystick, kradnąc kurze jakie w Chuckie Egg. Była w tym rywalizacja o to kto ukradnie więcej jajek.

Gang Wars na Androida to pierwsza gra która mnie na prawdę wciągnęła. Gang Wars – to gra strategiczna. W Gang Wars wcielamy się w rolę gangstera. Naszym zadaniem jest zdobywanie pieniędzy, szacunku i doświadczenia. Aby zarobić trzeba najpierw kupić broń i dokonać kilku przestępstw takich jak grabieże i włamania. Doświadczenie zdobywamy szybciej walcząc z innymi gangsterami. Czasami, zdarza się okazja “zrobienia batonika” z innego gangstera. Zarobione pieniądze inwestujemy w nieruchomości, kupujemy lepszą broń i samochody. Sporo kasy wydamy też na doktora, który będzie leczył nas z obrażeń. Zapraszając znajomych do gry budujemy swój gang i dzięki temu możemy dokonywać bardziej wymyślnych przestępstw jak choćby napad na sklep jubilerski.

W Gang Wars rywalizujemy z innymi graczami i to jest fajne. Rywalizujemy w czasie rzeczywistym i to jest super. Dzięki Gang Wars odkryłem nowy termin – MMOSG. Odkryłem też, że gra komputerowa może być odmianą aplikacji biznesowej. Do napisania takiej gry potrzebne są umiejętności które już mam, które nabyłem pisząc aplikacje biznesowe działające w Internecie. I to mnie cieszy najbardziej.

Podzielę się moim spostrzeżeniem o tym, jak można było by zaprojektować MMOSG.

W Gang Wars energia jest elementem kluczowym. Są aż trzy rodzaje energii: siła, zdrowie, wytrzymałość. Energię tracimy wykonując zadania. Energia uzupełniana jest po czasie. I to jest genialne. Pamiętam, że gdy byłem mały to grałem w gry planszowe najchętniej w Monopoly. W grach planszowych ruchy wykonujemy turowo. W MMOSG tury nie były by możliwe, kto chciałby czekać aż na swoją kolej aż tysiące graczy wykona ruch. W Gang Wars tury zastąpiono czasem. Czas jest barierą która uniemożliwia nam wykonywanie zbyt wielu ruchów. Czas jest motywatorem, do wykonania kolejnego ruchu. W Gang Wars możemy wykonać swoje ruchy, wyłączyć telefon na godzinę czekając aż nasza energia się uzupełni i znów wykonać ruchy. Dla mnie to niesamowite odkrycie. Z tą wiedzą czuję się jak dziecko które odkryło gdzie mama trzyma cukierki.

Tury zastąpiono czasem. Dzięki temu odkryciu można przenieść koncepcje wielu gier planszowych do świata MMO.

Tak naprawdę, gdy byłem dzieckiem, to nie grałem w Monopoly. To były czasy komuny i grałem w podróbki Monopoly, między innymi w klona Monopoly wykonanego przez moich rodziców. Naprawdę się napracowali: olbrzymia plansza; elegancie figurki hoteli, trolejbusów i samolotów; kostki i laminowane karty wprowadzające element losowość. To działało na moją dziecięcą wyobraźnie i zakochałem się w tej grze. Mój tata nawet chciał napisać Monopoly na CPC 464 lecz niestety zbrakło mu wytrwałości. Dzięki Gang Wars i zasadzie zastąpienia tur czasem wiem, że można było by przenieść Monopoly na świat MMOSG (zresztą pewnie już tam jest).

PS. Mój Friend Code w Gang Wars to: 053F6.

Categories: Android, Recenzje Tags:
 1. Flyaa
  December 1st, 2009 at 21:43 | #1

  Experienced player . I will add all invitation and can give u some tips ;D

  CODE: ——————————– 13F91 —————————————
  CODE: ——————————– 13F91 —————————————
  CODE: ——————————– 13F91 —————————————
  CODE: ——————————– 13F91 —————————————
  CODE: ——————————– 13F91 —————————————

 1. No trackbacks yet.

Subscribe without commenting