Home > Programowanie > Facebook API

Facebook API

Ostatnio mam przyjemność walczyć z interfejsami programistycznymi serwisów internetowych takich jak: Facebook, MySpace, Twitter, Digg, Flickr, YouTube, Vimeo czy Open Social. Muszę przyznać, że API które zrobiło na mnie największe wrażenie to Facebook XFBML.

Szczerze mówiąc, nie wiedziałem że tak się da zrobić… Spodziewałem się takich technologii jak REST, WebServices czy osadzenie pływających ramek… Ale to co zrobił Facebook po prostu mnie zaskoczyło. Nie wiedziałem wcześniej że tak się da… I że to takie proste.

Otóż na swojej stronie XHTML osadzam specjalne tagi, które są rozszerzeniami Facebooka dla XHTML. Dodaję kilka linii JavaScriptu i działa. Moja przeglądarka internetowa wyświetla tagi Facebooka, na przykład kod strony: <fb:prompt-permission perms="publish_stream,offline_access">Czy zgadzasz się aby publikować na Facebooku</fb:prompt-permission> wyświetli mi pytanie o prawa dostępu. Inne tagi wyświetlają zdjęcia użytkowników, formularze komentowania i logowania lub przyciski zostań fanem.

Oczywiście, to jest proste tylko z pozoru. Programiści Facebook musieli się nieźle nagimnastykować, chociażby po to żeby współpracować z poziomami bezpieczeństwa przeglądarek internetowych. Podziwiam za odważny pomysł i dobrą realizację.

 1. February 10th, 2010 at 17:27 | #1

  Fajna rzecz, podobnie jest to rozwiązane w Gronie.

 2. f
  November 17th, 2010 at 20:32 | #2

  hahah, dobrą realizację mówisz. a używałeś xfbmla? ;) ich api jest straszne, dokumentacja jeszcze gorsza. mają dobre pomysły, ale z realizacją powiedziałbym, że ciężko, ciągle trzeba walczyć, żeby cokolwiek chodziło

 3. Pawel
  January 11th, 2012 at 18:21 | #3

  Popieram poprzednika. Interfejsy FB to dziwny wymysł. Działają kiepsko, raz tak a raz nie.
  Największemu wrogowi nie polecam.

 1. No trackbacks yet.

Subscribe without commenting