Archive

Archive for January, 2011

Elektryczna deskorolka – wymiana paska

January 31st, 2011 No comments

Do przenoszenia napędu z silnika na koła w elektrycznej deskorolce może służyć pasek zębaty lub łańcuch. W mojej deskorolce jest pasek. Opiszę jak go wymienić.

Zakup paska. U mnie jest to HTD 450-5m 20. Oznacza to, że pasek ma 450mm długości, zęby na pasku są co 5mm i pasek ma szerokość 20mm. Pasek nie jest typowy, z pewnymi problemami można go kupić na Ebay jakaś firma z Czech, lub w Polskich firmach (n.p.: Haberkorn, CNC Land) za uprzednim zapytaniem. Ja kupiłem na Ebay, za jakieś 60zł.

Aby wymienić pasek w mojej deskorolce trzeba wymienić 3 śrubki. Jeżeli wykręcimy nie te co potrzeba to rozpadnie się nam silnik – ja od tego zacząłem – i trzeba będzie złożyć szczotki. Nie jest to proste, ja męczyłem się kilka godzin przeklinając swoją ciekawość – aż w końcu użyłem gumek recepturek. Wróćmy jednak do wymiany paska.

Odkręcam dużą śrubę mocującą koło:

DSC09016

Zdejmuję koło, schodzi ciężko, pomalutku, trzeba trochę szarpać.

DSC09017

Odkręcam dwie śrubki, mocujące osłonkę. U mnie były to śrubki krzyżakowe, przykręcone z taką siłą, że ich chińskie główki od razu się spiłowały. Tak więc zalecam głęboko wbić dobry śrubokręt, żeby nie pourywać główek.

DSC09019

Zdejmuję stary pasek, czyszczę, nakładam nowy pasek i zakręcam osłonki. Aby naciągnąć pasek na koło, używam sposobu. Zahaczam pasek w jednym miejscu (nitką, lub drucikiem). Pomagając sobie tym haczykiem, nakładam pasek na koło zębate, tylko trochę. Kręcę kołem i nawijam pasek na całość koła. Wyjmuję mój “haczyk” i dociskam koło.

DSC09020

Skręcam.

Gdy już wiedziałem jak, to wymiana paska zajęła mi kilkanaście minut.

Nowy pasek trzyma się świetnie. Niestety rozładowała mi się bateryjka od pilota :)

Categories: Elektryczna deskorolka Tags:

Wyjazd do Rosji, oszczędnie i bez nerwów

January 14th, 2011 No comments

Opiszę, w jaki sposób organizowałem wyjazd do Rosji – chciałem oszczędnie i bez nerwów. Aby się nie denerwować w podróży rezerwowałem wszystko w Polsce. Starałem się też nie dać złupić pośrednikom.

Na koszt mojego wyjazdu do Rosji złożyły się:

 1. ubezpieczenie turystyczne,
 2. wiza,
 3. bilety lotnicze do Rosji,
 4. bilety kolejowe po Rosji,
 5. zakwaterowanie w hotelu,
 6. przejazdy taxi,
 7. bilety do muzeów,
 8. inne.

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne kupiłem na stronie www.inseco.pl. Należy skonsultować się z obsługą, bo wyszukiwarka na stronie, w wynikach wyszukiwania, podaje ubezpieczenie które nie spełniają wymogów do wizy. Koszt ubezpieczenia to jakieś 30zł/tydzień.

Wiza

Aby pojechać do Rosji potrzebna jest wiza. Znam następujące wizy:

 1. turystyczna – około 400zł,
 2. na zaproszenie – około 100zł,
 3. na groby bliskich – za darmo, wymagana jest dobra dokumentacja (ksero) stwierdzająca pokrewieństwo z osobą pochowaną oraz świadectwo pochówku (ksero).

Szczegółowe informacje wizowe dostępne są na stronie Ambasady Rosji w Polsce, koniecznie trzeba tę stronę przeczytać przed wizytą w ambasadzie.

Bilety lotnicze do Rosji

Najtaniej bilety lotnicze do Rosji (Moskwa, Sankt Petersburg) można kupić na stronie www.lot.com. Najlepiej jest zarezerwować lot na kilka miesięcy wcześniej. Najtańsza opcja to bilety bez zwrotu. Wczesna rezerwacja biletów lotniczy ma jeszcze jedną zaletę. Możemy wybrać miejsca w samolocie, tak aby mieć dobry widok podczas startu i lądowania.

Bilety kolejowe po Rosji

Bilety kolejowe po Rosji można zarezerwować w Internecie. Najtaniej jest na stronie www.rzd.ru – jednak tam mogą nie akceptować kart kredytowych nie wydanych w Rosji. Ja kupiłem bilety na stronie www.railwayticket.ru. Nie jest łatwo. Karta kredytowa musi być dodatkowo uwierzytelniona. Dodatkowe uwierzytelnienie polega na tym, że serwis obsługujący płatności Internetowe pobiera z naszej karty drobną kwotę a my musimy podać jako to kwota w rublach. Otrzymamy wtedy hasło które będzie dodatkowo uwierzytelniać płatności naszą kartą.

Po zapłaceniu za rezerwację na stronie www.railwayticket.ru drukujemy potwierdzenie rezerwacji. To potwierdzenie rezerwacji wymieniamy na bilet w kasie na dworcu. Uwaga, przy kasach kolejowych mogą być kolejki, warto więc uzbroić się w cierpliwość i odpowiednio zaplanować czas; polecam zarezerwować sobie 2 godziny czasu na wszelkie wizyty na dworcu kolejowym.

Wbrew obiegowej opinii – bilety kolejowe po Rosji są dość drogie.

Zakwaterowanie w hotelu

Aby zarezerwować hotel możemy skorzystać z serwisu www.booking.com. Wymagana jest karta kredytowa, jednak za hotel płacimy dopiero w hotelu.

Przejazdy taxi

Proponuję korzystać z usług taxi pewnych firm. Na lotniskach i w hotelach są budki sprzedające usługi taxi. Taksówki którymi jeździłem nie miały licznika. Przed wejściem do taksówki pytamy się o cenę przejazdu.

Bilety do muzeów

Bilety do muzeum mają dwie ceny: dla Rosjan i dla cudzoziemców od 3 do 5 razy większą. Będąc w Sankt Petersburgu, bez względu na ceną, trzeba zobaczyć Ermitaż (nie zapominając o 3 piętrze).

Inne sprawy

Restauracje są dość drogie, w sklepach ceny są zbliżone.

Komunikacja publiczna jest tańsza.

Bankomatów jest dużo. Płatność kartami kredytowymi jest mniej popularna niż w Polsce. Warto mieć kilka kart na wypadek awarii bankomatu.

 

Categories: Zupełnie inne Tags: