Archive

Archive for March, 2012

Tania kamerka na podczerwień do zabawy z OpenCV

March 10th, 2012 3 comments

Ostatnimi czasy biblioteka OpenCV stałą się bardzo popularna. OpenCV to punkt zaczepienia dla każdego, kto chciałby rozpocząć dziś przygodę z komputerową analizą obrazu. OpenCV zawiera nie tylko narzędzia ułatwiające manipulację obrazem, lecz także przydatne algorytmy które robią magiczne sztuczki z obrazem. Z OpenCV łatwo jest znaleźć twarz w obrazie, wyznaczyć kontury przedmiotów, coś narysować lub policzyć. Dla mnie to jednak przede wszystkim zbiór wiedzy o przydatnych algorytmach wykorzystywanych w świecie obrazków.

OpenCV potrafi operować zdjęciami, filmami wideo z FFmpeg, lub obrazem z kamerki.

Duże pole do popisu daje podczerwień. Człowiek tego nie widzi, a komputer może. Na przykład Kinect widzi podczerwień i daje sporo zabawy. Problem w tym, że Kinect jest dość drogi.

Dlatego, do weekendowej zabawy z przetwarzaniem obrazu polecam kamerkę A4T EVO Smart View Cam. Kamerka rejestruje światło podczerwone, oraz widzialne, a dodatkowo ma diody na podczerwień. Kamerka kosztuje tyle, co inne webcamy dostępne na rynku. Że tak powiem, kamerka widzi w ciemności. W połączeniu z przetwarzaniem obrazu otwiera nowe pole do popisu dla zdolnych programistów.

Do czego użyć kamerki na podczerwień i OpenCV pozostawiam Waszej fantazji. Miłego kodowania!

 

Categories: Zupełnie inne Tags: