Home > Zupełnie inne > Tania kamerka na podczerwień do zabawy z OpenCV

Tania kamerka na podczerwień do zabawy z OpenCV

Ostatnimi czasy biblioteka OpenCV stałą się bardzo popularna. OpenCV to punkt zaczepienia dla każdego, kto chciałby rozpocząć dziś przygodę z komputerową analizą obrazu. OpenCV zawiera nie tylko narzędzia ułatwiające manipulację obrazem, lecz także przydatne algorytmy które robią magiczne sztuczki z obrazem. Z OpenCV łatwo jest znaleźć twarz w obrazie, wyznaczyć kontury przedmiotów, coś narysować lub policzyć. Dla mnie to jednak przede wszystkim zbiór wiedzy o przydatnych algorytmach wykorzystywanych w świecie obrazków.

OpenCV potrafi operować zdjęciami, filmami wideo z FFmpeg, lub obrazem z kamerki.

Duże pole do popisu daje podczerwień. Człowiek tego nie widzi, a komputer może. Na przykład Kinect widzi podczerwień i daje sporo zabawy. Problem w tym, że Kinect jest dość drogi.

Dlatego, do weekendowej zabawy z przetwarzaniem obrazu polecam kamerkę A4T EVO Smart View Cam. Kamerka rejestruje światło podczerwone, oraz widzialne, a dodatkowo ma diody na podczerwień. Kamerka kosztuje tyle, co inne webcamy dostępne na rynku. Że tak powiem, kamerka widzi w ciemności. W połączeniu z przetwarzaniem obrazu otwiera nowe pole do popisu dla zdolnych programistów.

Do czego użyć kamerki na podczerwień i OpenCV pozostawiam Waszej fantazji. Miłego kodowania!

 

Categories: Zupełnie inne Tags:
 1. tomasz
  March 16th, 2012 at 12:51 | #1

  Ale jeszcze lepszę są kamerki z wbudowaną kartą sim i baterią to jest technologia
  możesz zostawić ją w lesie he he

 2. Matka5432
  December 1st, 2012 at 17:52 | #2

  Czy ta kamera jest jakas nadzwyczajna, ze piszesz, iz posiada mozliwosc widzenia swiatla podczerwonego? Z tego co wiem, kazda jedna kamera widzi swiatlo IR, chyba. ze zastosuje sie specjalne filtry.
  Czekam na odpowiedz ;)
  pozdro

 3. December 1st, 2012 at 18:23 | #3

  Producenci kamer stosuja filtry IR, po to by kamerka nie widziała światła podczerwonego. Filtry te jednak nie są skuteczne. Jednak ta kamerka nie ma filtra a dodatkowo ma diody które świecą na podczerwień. Dlatego jest idealna do zabawy z OpenCV.

 1. No trackbacks yet.

Subscribe without commenting