Home > Zupełnie inne > Powietrze

Powietrze

Kilka miesięcy temu samochód mojej żony stracił moc. Podjechałem do mechanika, który pogrzebał coś palcem w silniku, i autko dostało właściwego kopa. Przyczyną był zawór EGR.

Postanowiłem dowiedzieć się więcej o tym jak działa zawór EGR. Zacząłem od YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=DwmuACE0Wkg&t=444s. Dowiedziałem się, że sporo osób zamiast naprawiać EGR i DPF robi chip-tuning silnika, chwaląc się większą mocą i niższym zużyciem paliwa. To pogłębiło moją dociekliwość, gdyż wydawało mi się, że spalanie jest proporcjonalne do mocy. Zainteresowałem się więc też, chip-tuningiem.

Dobrałem się z komputerkiem do auta mojej żony. Niestety, mój prosty komputerek, nie pokazuje procentowego EGR, czyli ile procent spalin jest w powietrzu, które pompuje silnik. Mam za to informację z czujnika MAF, mierzącego ilość powietrza, które zasysa silnik oraz RPM, czyli liczbę obrotów na sekundę.

Długo nie mogłem uwierzyć w rezultaty pomiarów. Podejrzewałem błąd sensora MAF lub komputerek diagnostyczny. Jednak one działają raczej poprawnie.

W aucie mojej żony jest silnik 1.7CDTI. Na wolnych obrotach, silnik kręci się z prędkością 750 obrotów na minutę. Silnik jest czterosuwowy, czyli silnik pompuje 11 litrów powietrza na sekundę (turbo na wolnych obrotach nie pracuję): https://www.wolframalpha.com/input/?i=1.7+%2F+2+*+750+%2F+60

Tymczasem MAF pokazuje średnio 6g/sekundę, co daje 5 litrów powietrza na sekundę. (Jeden litr powietrza waży około 1.2 grama). Wniosek, brakujące 60% powietrza w silniku, gdy ten pracuje na wolnych obrotach, to spaliny.

To dużo. Wydaje mi się, że wiem, w jaki sposób chip-tuning może wpłynąć na zmniejszenie zużycia paliwa. Nie bardzo wierzę, że samo przeprogramowanie ECU jest może dać mniej paliwa i więcej mocy, gdy to było takie łatwe to na pewno producenci aut sami by to robili. Jeżeli podczas chip-tuning zablokujemy zawór EGR to silnik na wolnych obrotach będzie palił mniej, a w pewnym zakresie dolnych obrotów uzyska większą moc. Otóż, spaliny EGR, zanim trafią ponownie trafią do silnika są chłodzone, jednak nie zawsze udaje się ich schłodzić do temperatury powietrza. Do silnika trafia cieplejsze powietrze a to obniża jego sprawność: http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/thermo/diesel.html, https://pl.wikipedia.org/wiki/Chłodnica_międzystopniowa

 

Categories: Zupełnie inne Tags:
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Subscribe without commenting